Atlanta

From May 18-19, over 750 teams around the world were challenged to create original short films (4 minutes max) in just 24 hours based on a theme (one), action (listening to music), and prop (the number one). Come check out the premiere of the top Atlanta films and vote for your favorites! The audience winner and judge's winner will be announced the night of the screening and will represent Atlanta against other top 24 hour films around the world for big prizes, including $10,000 cash. Screening information is below.

  

*Best of Awards   

Best Film: The Boy and the Bard by White Flame Studios
1st Runner-Up: Revolution by Whisper
Audience Award: The Boy and the Bard by White Flame Studios
Directing: Revolution by Whisper
Leading Actor: Revolution by Whisper
Leading Actress: Solo by Renaissance Pictures
Acting Ensemble: O.N.E- One's Not Enough by VislerStudios
Writing: The Boy and the Bard by White Flame Studios
Cinematography: One Mourning by Street Souljas Productions
Editing: Solo by Renaissance Pictures
Original Music Score: The One? by R.i.T.E. Media Group
Sound Design: The One? by R.i.T.E. Media Group
Visual FX: Revolution by Whisper
Special FX: The Boy and the Bard by White Flame Studios
Set Design: Revolution by Whisper
Costume Design: Welcome Wagon by The Wooden Lens
Make-Up: The Boy and the Bard by White Flame Studios

 

Premiere Screening Information

 

June 27th at 7PM

Landmark Midtown Arts Cinema

931 Monroe Drive
Atlanta, GA 30308

Map / Directions

Facebook Event Page

 

Films Playing (screening order may change)

And Then There Were Two by BIG THINKERS (Fouche' Francois Jr.)
I,1 by Cold Day Films (William Boyd)
Which One? by Film Drift (Craig Whitley)
1+1 by Further (Peter Akeley)
Round Midnight by ImrichProduction (Regis Williams)
One. Two. One. by Invictus Pictures (Tim Abernathy)
The Last One by JS Productions (Jorge Sanchez)
First Born by Maine Street Media (Jermaine McBride)
Rivalry by Megatron's Bitches (Leigh Ann Ellis)
Degree of Seperation by MEWT Productions (Evan Brandonisio)
LOST by MindRuption (Juan Soto)
The Last One Lives by Monlien Art Farm (Christopher Boykin)
United by N&C Productions (Nick Padula)
I AM ONE by NDemand (Joseph Bayard)
Decision by OpSec Films (Richard Tavernaro)
The One? by R.i.T.E. Media Group (Jeff Kaplan)
The Lucky One by Rayne Bros Films (Will Mundhenke)
Solo by Renaissance Pictures (Scott Sullivan)
One Memory by Roswell Films (Fernando Mattos)
One Mourning by Street Souljas Productions (Randall Blizzard)
Grounded. by Surprise Surprise Film Collaborative (Shashank Shrestha)
Pa by That's a Terrible Team Name (Michel Mointy)
TIME by The Dream School (Auset Aswad)
The One by The Walken Dead (James Duke)
Welcome Wagon by The Wooden Lens (Jessica Wright)
Maybe It's Time by Third Place Productions (Ronald Ogden)
O.N.E- One's Not Enough by VislerStudios (Kirk Weisler)
The Apocalyptic Clown by Volcanic Ram (CALVIN HICKS)
Lost by What If We're Done? (Nick Simotas)
Revolution by Whisper (Josh McKague)
The Boy and the Bard by White Flame Studios (Chance White)
 

Atlanta Discussion Board

 

 

 

Watch Past Top Films from Atlanta

 

 

Produced by:

Jason Koornick
Bio | Email

 

Atlanta Sponsors:

TBA

 

Atlanta Judges:

Don McEnery, Jeff Otto, Matthew Valentinas, Blake West

 

Atlanta Prizes:

In addition to any prizes that are secured, the following awards will be given to the top films in Atlanta:  Best Film, Best Direction, Best Writing, Best Actor, Best Actress, Best Acting Ensemble, Best Cinematography, Best Editing, Best Original Music Score, Best Sound Design, Best Animation, Best Visual FX, Best Special FX, Best Costume Design, and Best Make-Up.

 

 

Compete in our Next Film Race:

 


Follow Film Racing:



Questions?
E-mail contests@filmracing.com or tweet @filmracing

#24hourfilmrace

©2012 NYC Midnight Movie Making Madness, LLC. 
All Rights Reserved. 

More About