Vancouver

From May 18-19, over 750 teams around the world were challenged to create original short films (4 minutes max) in just 24 hours based on a theme (one), action (listening to music), and prop (the number one). Come check out the premiere of the top Vancouver films and vote for your favorites! The audience winner and judge's winner will be announced the night of the screening and will represent Vancouver against other top 24 hour films around the world for big prizes, including $10,000 cash. Screening information is below.

 

*Best of Awards

Best Film:  Half + Half by Full.Speed.Ahead Productions
1st Runner-Up:  One Stop Shop by 11Thirty

2nd Runner-Up:  viktor_82 by Spy vs. Spy

3rd Runner-Up:  One Waffle Wednesday by Megasteakman

4th Runner-Up:  The Loneliest Number by Team Sandcastle
Audience Award:  viktor_82 by Spy vs. Spy
Directing:  viktor_82 by Spy vs. Spy
Leading Actor:  Half + Half by Full.Speed.Ahead Productions
Leading Actress:  Half + Half by Full.Speed.Ahead Productions
Acting Ensemble (tie):  One Stop Shop by 11Thirty & One Waffle Wednesday by Megasteakman
Writing:  One Waffle Wednesday by Megasteakman
Cinematography:  Drifting Through Silence by Hora Morior Productions
Editing: viktor_82 by Spy vs. Spy
Original Music Score: The Loneliest Number by Team Sandcastle
Sound Design: One Waffle Wednesday by Megasteakman
Visual FX: Drifting Through Silence by Hora Morior Productions
Special FX:  Drifting Through Silence by Hora Morior Productions
Set Design: One Stop Shop by 11Thirty
Costume Design: Drifting Through Silence by Hora Morior Productions
Make-Up:  The Loneliest Number by Team Sandcastle

 

Premiere Screening Information

 

June 28th at 7:30PM

The Rio Theatre

1660 East Broadway
Vancouver, BC

Map / Directions
Facebook Event Page

  

Films Playing (screening order may change)

One Stop Shop by 11Thirty (Coleman Davie)
Si Si by BJT Si Si (Benjamin Turner)
one love by bunkmedia (trevor hargreaves)
Don't Panic by Creamo Films (Kevin Taylor)
Saturday by Crunchcoats (Alan Silverman)
Tetragrammaton by Dark Coast Entertainment (NESTOR DE LA ZERDA)
In Absentia by Fiasco (Alan Lee )
Half + Half by Full.Speed.Ahead Productions (Charles Schrodt)
Drifting Through Silence by Hora Morior Productions (Chris Ray)
Chasing Fin by i4Life Studios (Ryan Sauve)
Lone wolf by Joy Footage (Maxime Cyr-Morton)
One Waffle Wednesday by Megasteakman (Kial Natale)
Paper Anniversary by Mitote Studios (Katherine Ramdeen)
GABR1L by Pay No Attention to the Man Behind the Curtain (Jonathan Lang)
One of a Kind by Piscopo Studios (Colin Steele)
Solo by Renaissance Pictures (Scott Sullivan)
Truisms by Seven25 (Isabelle Swiderski)
So close by SFU Workshop (Sepehr Samimi)
So What by Silly Goose Productions (Erik Coates)
one by Sleepless Productions VanCity (Leanne Scherp)
Lonesome Lip by Slippery Devils (Jordan Griffith)
viktor_82 by Spy vs. Spy (Ian McBain)
The Busker & One Particularly Perfect Day by Team Bobcat Venus Flytrap (Brock Pennie)
The Loneliest Number by Team Sandcastle (Michael Gyori)
Manimal 3D by TeamWolf (Jay Lum)
One Condition by The Spice Boys (Luc Poletto)
The One by The Thirty Sevens (David Attar)
1 am by Wild Chattr (Stephanie Michelle Scott)
One Beautiful Minute by You Be Sea (Gabriel Adelman) 

 

Vancouver Discussion Board

 

 

 

Watch Past Top Films from Vancouver

 

Produced by:

Paul Armstrong & The Celluloid Social Club

 

Vancouver Sponsors:





 

Vancouver Judges:

Celebrity Judge: Micky Dolenz ('The Monkees'), Alex Chisolm (The RIO Theatre), Gary Harvey (Director/Executive Producer 'Arctic Air', 'Robson Arms'), Glen Shaefer (Film Journalist, The Province), Jerry Wasserman (Actor/Professor UBC), Karen Lam (Director/Producer), Ken Eisner (Chief Film Critic, The Georgia Straight), Kryshan Randel (Director/Instructor Pull Focus Film School), Lori Triolo (Actor/Producer of Cold Reading Series), Other Judges TBA

 

Vancouver Prizes:

In addition to any prizes that are secured, the following awards will be given to the top films in Vancouver:  Best Film, Best Direction, Best Writing, Best Actor, Best Actress, Best Acting Ensemble, Best Cinematography, Best Editing, Best Original Music Score, Best Sound Design, Best Animation, Best Visual FX, Best Special FX, Best Costume Design, and Best Make-Up.

 

 

Compete in our Next Film Race:

 


Follow Film Racing:



Questions?
E-mail contests@filmracing.com or tweet @filmracing

#24hourfilmrace

©2012 NYC Midnight Movie Making Madness, LLC. 
All Rights Reserved. 

More About