Toronto

From May 18-19, over 750 teams around the world were challenged to create original short films (4 minutes max) in just 24 hours based on a theme (one), action (listening to music), and prop (the number one). Come check out the premiere of the top Toronto films and vote for your favorites! The audience winner and judge's winner will be announced the night of the screening and will represent Toronto against other top 24 hour films around the world for big prizes, including $10,000 cash. Screening information is below.

 

*Best of Awards

Best Film:  The Last One by Random Kid studios
1st Runner-Up:  Solo by Renaissance Pictures

2nd Runner-Up:  One of a Kind by Team Moody

3rd Runner-Up:  Zone 1 by Bad Radical

4th Runner-Up:  Pluto's Prize by Club of Erasers
Audience Award:  The Martini Shot by Blind Luck pictures / SPR productions
Directing:  The Last One by Random Kid studios
Leading Actor:  The Last One by Random Kid studios
Leading Actress:  One of a Kind by Team Moody
Acting Ensemble:  The Last One by Random Kid studios
Writing:  The Last One by Random Kid studios
Cinematography:  The Last One by Random Kid studios
Editing: Pluto's Prize by Club of Erasers
Original Music Score: Zone 1 by Bad Radical
Sound Design: Zone 1 by Bad Radical
Visual FX: Solo by Renaissance Pictures
Special FX:  Solo by Renaissance Pictures
Set Design: Solo by Renaissance Pictures
Costume Design: Pluto's Prize by Club of Erasers
Make-Up:  Pluto's Prize by Club of Erasers

  

Premiere Screening Information

 

July 5th at 7PM

The Bloor Cinema

506 Bloor Street West

Toronto, ON M5S 1Y3

Map / Directions
Facebook Event Page

  

Films Playing (screening order may change)

The Ronin by ADC/Valley Productions (Aileen Dela Cuesta)
Zone 1 by Bad Radical (Tim Walma)
The Martini Shot by Blind Luck pictures / SPR productions (Alex Williams)
Pluto's Prize by Club of Erasers (Marcello Mercanti)
Human Idiotz by Danny MAlin Films (Danny Malin)
In a Bottle by Daunting Task Productions (Matthew McGrath)
The First One by Etobicoke School Of the Arts 10 (Julia Galle)
One One Won by Fyfedawg Productions (David Fyfe)
The Last One by High Tide Productions (Patricia Brydges)
Every.One by Ideaworksfilm/UPH Film (Yimin(Jack) Jia)
One Last Day by Ivan Cooke (Ivan Cooke)
Rob Job by Nagging Dog Productions (Sebastian Nagy)
Life of the Party by Otalko Productions (Jacob Levinsky)
Shades by Pahuliya (Gurneet Kaur)
The Last One by Random Kid studios (Ray Xue)
Solo by Renaissance Pictures (Scott Sullivan)
Rewind by Sheep Deprived Productions (Cassandra Lau)
ENO by Shields Reel Production Team (Tim Shields)
Numero Un by Sticks and Stones Films (Andy Wong)
One of a Kind by Team Moody (Lyndal Moody)
Long Shadows by TVAP (Vladimir Lunin)
The Lucky One by VideoMonkey Productions (Stan Hart)
Pretend by Woah! (Adam Zivo)

 

Toronto Discussion Board

 

 

 

Watch Past Top Films from Toronto

 

Produced by:

Rob Tosh

Bio | Email

 

Toronto Sponsors:

TBA

 

Toronto Judges:

Matt Chin (TV Personality/Web), Josh Rimer (Web personality), Michael Mercy (Toronto Film Critic), Steven Cerritos (Film Director/Producer), Alfredo Salvatore Arcilesi (Film Director/Producer), Christopher Lee Grant (Popular Independent Film Actor), Navin Ramaswaran (Film Director/Producer), Ryan Noel (Film Director), Daniel Renaud (Owner Frame In Motion), Nadeem Soumah (Film Director.Producer)

 

Toronto Prizes:

In addition to any prizes that are secured, the following awards will be given to the top films in Toronto:  Best Film, Best Direction, Best Writing, Best Actor, Best Actress, Best Acting Ensemble, Best Cinematography, Best Editing, Best Original Music Score, Best Sound Design, Best Animation, Best Visual FX, Best Special FX, Best Costume Design, and Best Make-Up.

 

 

Compete in our Next Film Race:

 


Follow Film Racing:



Questions?
E-mail contests@filmracing.com or tweet @filmracing

#24hourfilmrace

©2012 NYC Midnight Movie Making Madness, LLC. 
All Rights Reserved. 

More About